Märka Sõltuvust

Autorid: Lembit-Kaur Stöör, Rait Siska, Risto Tali
Tellija: Arengu Instituut, Eesti Kujurite Ühendus ja Tallinna Kesklinna Valitsus
Asukoht: Tallinn, Eesti
Etapp: Võistlus, žürii tunnustus

Situatsioon

Idee

Lähtume kontekstist. Skulptuur asub tihedas liiklussõlmes. Tänavate ristumist palistavad suured hoonemahud. Skulptuuri nimi on „Märka sõltuvust“. Keskendudes sõnale „märka“ on meie idee teha ennast nähtavaks. Tingimustes etteantud skulptuuri kõrgus 2m ei ole meie arust piisav, et skulptuur eristuks linnainventarist (nt. Tartu mnt. Sõiduridade vahele jäävad reklaamtulbad on julgelt kõrgemad kui 2m) ja oleks eemalt vaadeldav. Arvestades, et keskkond on sõiduteeäärne linnaruum, skulptuuri asukoht on 5m läbimõõduga ring kõnniteede vahel, siis puudub miljöö, mis toetaks väikevormi. Skulptuur peab ise koha sisse võtma, ennast selles ruumis kehtestama (ületama mürafooni) ja looma ruumi, andma/muutma koha identiteeti.
Meie idee on püstitada 25m kõrgune püramiidjas arhitektoon, mis on kaugele nähtav, äratuntav, meeldejääv ning ideena piisavalt tugev juhtimaks tähelepanu sõltuvusprobleemidele ning eelkõige inimesele. See skulptuur on pühendatud inimeseks olemise põhiväärtustele nagu armastus, hoolivus, tahe aidata, võime märgata …

Skulptuur.
Idee on luua arhitektoon – kolmnurkne püramiid, mis on seest tühi ning maapinnalt nurkadest avatud. Vaataja saab minna skulptuuri sisse – skulptuuril on oma ruum. Seest ja väljast on skulptuur vastand. Välimine pind on reflektoorne – skulptuur sobitub linnaruumi – see on nähtav ja samas sulanduv peegeldades enda ümber olevat. Väga palju sõltub vaataja vaatenurgast ja kaugusest, samuti ilmast ja aastaajast ehk valgusest. Skulptuur on seest tumemust, põhjatu, alt üles vähenev ruum ja pendliga. Viimane on vast ainus meie poolt teadlikult valitud, tähendustest laetud element meie skulptuuris, kõike ülejäänut tuleks lihtsalt tõlgendada. Pendel on meie tähenduses AEG. Kuis seda tõlgendada on vaataja otsustada. Pendel liigub.

Materjalid ja konstruktsioon.
Skulptuuri seinad on ehitatud 20 mm teraslehtedest, mis on omavahel kokku keevitatud. Selline konstruktsioon on jäik ja tugev, et taluda tuulekoormust. Püramiidil on betoonist plaat + vai vundament, et tagada tuulekoormusest tingitud momendile vastukaal. Väljast on püramiid kaetud 2mm roostevabast terasest plekiga, mis on kokku keevitatud ning viimistletud – poleeritud. Püramiidi sees on viimistluseks must, matt värv. Tahvlite keevisühendused on lihvitud plaadipinnaga tasa. Pendel koosneb 500mm läbimõõduga roostevaba viimistlusega teraskuulist ja mustaks värvitud terastrossist. Skulptuuri on tänavatasapinnas piiritletud 5m läbimõõduga ringiga, mis pealt viimistletakse valge graniitplaadiga.

Rannamaja

Ülemiste Terminal

Promenaadi maja realiseerumas

Promenaadi maja võistlus

EKA

Aasta Puitehitis 2013

Maarja Magdaleena kirik Mustamäel

Veerenni ärihoone

Märka Sõltuvust

Ajaloomuuseum Maarjamäel

Sütevaka Humanitaargümnaasium

Tammsaare park

Tondiraba jäähall

Tartu Maratoni monumendi animatsioon

Palverändurite keskus Roldalis

Kitsas 15 kortermaja

Mängumaja

MMC Vilnius – kaasaegse kunsti keskus

Tark Maja

Viljandi Paalalinna Gümnaasiumi juurdeehitus

Otsa- ja balletikooli ühishoone

Eramaja Nõmmel

Anne noortekeskus

Air Baltic’u reisijate terminal

Palamuse O.Lutsu Kihlekonnamuuseumi külastuskeskus

Burger

Tartu Maraton 50 – ajutine monument

Tartu Maratoni monument

Eesti Maaülikooli Kreutzwaldi 5 õppehoone juurdeehituse võistlus

Eesti Vabariigi Suursaatkonna hoone Riias

enne ÖÖ-ÖÖ’d

Suvemaja Kamuflaaž